«Легенди Ногайських степів»
Легенди ногайських степів
(історія заселення краю)
Заселення степів Північного Приазов’я почалося ще з часів кам’яного віку, 7-8 тис. років тому. Доказами давньої людської присутності служать кургани і залишки чисельних стоянок давніх людей. Перших поселенців приваблювали м’який клімат, тепле і багате рибою море.
Змінюючи один одного, в Приазовських степах кочували могутні скіфські племена, сармати, гуни, хазари, половці, печеніги. На згадку від половців залишилися кам’яні скульптури (баби), висічені з граніту ( 12-13 століття).
До середини ХІХ століття в Північному Приазов’ї проживали ногайці, які займалися скотарством та землеробством. В 1799 році 11 тис. десятин землі, на лівому березі річки Обіточної, були виділені генералу від кавалерії
В.В. Орлову-Денисову, який заснував с.Обіточне.
18 січня 1821 року імператор Олександр І підписав Указ про заснування міста, на правому березі річки Обіточної, під назвою Ногайськ.
Інтенсивне заселення краю розпочалося в другій половині ХІХ століття, коли значна частина ногайців переселилася до Туреччини. Збезлюднілі ногайські аули заселялися переселенцями з Чернігівської, Харківської, Орловської губерній та болгарськими колоністами з Бессарабії.